Urlop i choroba są wliczane do ulgi B+R
Nie ma podstaw do wyłączenia z kosztów kwalifikowanych branych pod uwagę przy kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej kosztów wynagrodzeń wypłaconych za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne orzeczenia pozytywne dla podatników korzystających z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d–18e ustawy o CIT. W wyroku z 1 września 2022 r. (II FSK 3033/19) NSA m.in. oddalił skargę kasacyjną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ws. interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB1-3.4010.11.2019. 2.BM), w której stanowisko podatnika w części dotyczącej kosztów urlopów, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności organ uznał za nieprawidłowe. Podobne stanowisko NSA zajął w wyroku z 29 czerwca 2022 r. (II FSK 2921/19) stwierdzając, że nie ma podstaw prawnych do wyłączenia z kosztów kwalifikowanych przychodów pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności.
1) wyrok NSA z 1 września 2022 r. (II FSK 3033/19)
Sprawa dotyczyła spółki, która w związku z prowadzeniem działalności B+R ponosi koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz specjalistów zaangażowanych na podstawie umów zlecenia oraz umów o dzieło. Oprócz kosztów wynagrodzeń zasadniczych podatnik ponosi m.in. koszty wynagrodzeń za czas choroby lub urlopu. Zdaniem spółki wynagrodzenie z tego tytułu stanowi koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta